MÜZİK

Miley Cyrus’ın Yeni Teklisi ‘Used To Be Young’ ve Gizli Mesajlar

Kimisi için Hannah Montana, kimisi içinse bir pop yıldızı... Miley Cyrus, her iki yönüyle de bir yıldız!

2023 Ağustos ayında yayımladığı Endless Summer Vacation isimli albümüyle zirvedeki yerine geri dönen Cyrus, yeni teklisi Used To Be Young ile yeniden karşımızda! Miley’nin yeni şarkısı da son albümü gibi gizli mesajlarla dolu…

İşte Used To Be Young teklisine ve Miley’nin müzik kariyerine dair küçük bir inceleme.

Bir Yıldızın Doğuşu: Hannah Montana’dan Miley Cyrus’a

Müziğin sınırlarını zorlayan Miley Cyrus, kendi benzersiz tarzını yaratan eşsiz bir sanatçı. Sürekli yükselişte olan kariyeri ve kişiliği ise onu herkesi etkileyen ve konuşulan bir figür hâline getirdi.

Miley Cyrus, 23 Kasım 1992 tarihinde Nashville, Tennessee’de doğdu. Asıl adı Destiny Hope Cyrus olan Miley, çocuk yıldız olarak ilk çıkışını Disney Channel‘daki Hannah Montana dizisiyle yaptı. 2006 yılında başlayan Hannah Montana yolculuğu, Miley’nin müzikal yeteneğinin ve sahne hakimiyetinin hızla fark edilmesini sağladı.

Hannah Montana - The Best Of Both Worlds

Miley Cyrus’un müzik kariyeri, Disney Channel döneminden sonra farklı bir yöne evrildi. 2013 yılında yayımlanan Bangerz albümü ile müzikal evrimini somut bir zemine taşıdı. Bangerz albümü, Miley’in daha cesur ve özgür bir tarza büründüğünün habercisiydi.

Wrecking Ball ve We Can’t Stop gibi şarkılar, Miley Cyrus’un yeni imajını gözler önüne sererken listelerde de tırmanışa geçti. İki şarkı global bir hit hâline geldi. Sadece müzik kanallarında değil, sosyal medya platformlarında da odak noktası oldu.

Miley Cyrus - We Can't Stop (Official Video)

Cyrus’ın Zirveleri Bırakmayan Albüm Çalışmaları

Başarılı sanatçı, Bangerz albümünden sonra müzik çalışmalarına hız kesmeden devam etti. Birçok single yayımladı. 2015’te ise Miley Cyrus & Her Dead Petz isimli albümünü ‘’Smiler’’larla buluşturdu. 2017 tarihli Younger Now albümü ise Malibu gibi büyük bir hiti taşıyordu.

2019’da çıkacak olan SHE IS COMING albümüne kadar global hit hâline gelen iki tekli daha yayımladı: Nothing Breaks Like a Heart ve Mother’s Daugther.

Mark Ronson - Nothing Breaks Like a Heart (Official Video) ft. Miley Cyrus

Cyrus, 2020’de ise açık ara en başarılı albümü olan Plastic Hearts’ı hayranlarıyla buluşturdu. Angels Like You, Prisoners ve Midnight Sky gibi hitler barındıran albüm, Cyrus’ın müzikal potansiyelini ortaya koyduğu benzersiz bir çalışmaydı.

Miley Cyrus - Angels Like You (Official Video)

2020’de yayımlanan albümünün ardından 3 yıl boyunca sessizliğe bürünen şarkıcı, son albümü Endless Summer Vacation’ı Ağustos 2023’te piyasaya sürdü. Merakla beklenen albüm, çıkış single’ı Flowers ile tüm dünyanın konuştuğu bir hit hâline gelmeyi başardı!

Miley Cyrus - Flowers (Official Video)

Used To Be Young şarkısı aslında neyi anlatıyor?

25 Ağustos 2023 tarihinde dinleyiciyle buluşan Used To Be Young şarkısı, yayımlandığı ilk andan itibaren müzik gündeminin merkezine oturdu! Bunun sebebi ise şarkıya gizlendiği düşünülen gizli mesajlar…

Miley Cyrus - Used To Be Young (Official Video)

Used To Be Young teklisiyle ilgili en dikkat çeken detay, sanatçının klip boyunca üzerinde olan Mickey Mouse baskılı tişörtü. Teorisyenlere göre bu tişört, Miley’nin Disney Channel yıllarına bir gönderme. Kimilerine göre ise sanatçı, yeni teklisinde Bangerz döneminde yaşadığı geçiş sürecini ve değişimlerini anlatıyor. Şarkının giriş kısmı ise tüm bu değişimlerden bahsettiğini kanıtlayan dizelerle başlıyor.

‘’I don’t dress the same
Me and who you say I was yesterday
Have gone our separate ways
Left my livin’ fast somewhere in the past’’ 

Dinleyicilerin Disney Channel dönemine yoğunlaşmasındaki en büyük sebep ise Disney’in karanlık geçmişi. Aynı dönemde yetişen birçok sanatçının, deneyimlerine dair sansasyonel açıklamalar yaptığına şahit olmuştuk. Miley Cyrus da geçmiş yıllara dair hatıralarını, sanatıyla ifade etmeyi tercih etmiş olabilir. Flowers şarkısına gizlediği mesajlarda bunu daha önce görmüştük. Bu arada Flowers hakkındaki inceleme yazımızı da okumadan geçmeyin!

Used To Be Young’ın nakarat kısmı da bir hayli konuşuldu. Geçmiş kişiliğinden ve hayatından bahseden sanatçı, kimilerince hata olarak kabul edilen davranışları için ‘’Çünkü gençtim.’’ ifadesini kullandı.

‘’I know I used to be crazy
I know I used to be fun
You say I used to be wild
I say I used to be young’’ 

Miley Cyrus, sadece müzik kariyeriyle değil, aynı zamanda sanatsal ifadesiyle de tanınan bir şarkıcı. Bu nedenle kariyerinin büyük bir döneminde görüntüsü ve sahne performanslarıyla geniş bir izleyici kitlesi tarafından tartışıldı. Fakat tüm bunlar Miley’nin özgürlüğünün önüne geçemedi.

Sanatta ve müzikte sınırları zorlama cesaretini gösteren birkaç sanatçıdan birisi olması hiç kuşkusuz tüm müzik sektörü için çok değerli bir hediye…

‘’It’s our party,we can do we want.’’