minimaster

Sömestr tatili gibi sömestr tatili

Sömestr geldi tatil zili çaldı!

Okul, ödevler, sınavlar derken çocuklarımız bu yarıyılda epey yoruldu ve güzel bir sömestr tatilini çoktan hak ettiler. Çocukların en çok sevdiği gün geldi çattı, sömestr tatili için okullarda son zil çaldı. Şimdi sıra dolu dolu bir sömestr tatili geçirmeye geldi.
Uzmanlara göre sömestr tatilleri aile üyelerinin birbirine daha çok vakit ayırmasının yanı sıra küçük molalar vererek çocukların yeni döneme daha hevesli bir şekilde başlamasını sağlıyor. Bu yüzden eğlenceli ve öğretici planlar yapılması sömestr tatilinde oldukça önemli! Uzmanlar, ilgi çekici, eğlendirici ve aynı zamanda da öğretici etkinliklerle geçen bir sömestr tatilinin önemini her seferinde vurguluyor.


Sömestr tatili için küçük ipuçları


● Hem ebeveynler hem de çocuklar açısından güzel bir fırsat olan bu tatili büyüleyici bir hale getirmek doğru etkinliklerle eğlenceli bir program yapmaktan geçiyor. Programları yaparken, birlikte karar vermeye çalışmanız onların sorumluluk duygusunu geliştiriyor.
● Tatil döneminde çocuklar evde vakit geçirdiğinde bilgisayara ve tablete yönelmeye başlıyor. Teknolojinin gelişmesiyle bu durum kaçınılmaz. Yine de buna belirli kısıtlamalar getirmek önemli. Ancak bu kısıtlamalar yasaklamalar yerine alternatif sunmak üzerine olmalı. En güzel alternatif ise çocukların eğlenebileceği, yeni şeyler deneyimleyeceği etkinlikler.
Sömestr çocuklar için dinlenme, eğlenme ve ödül anlamına geliyor. Aslında bu dönem çocukların duygusal ve psikolojik olarak gelişmeleri yönünden de çok etkili bir süreç.

Atölyeler, tiyatrolar, sergiler, müzikaller ve saymakla bitmeyecek birçok etkinlikle çocuklarınızı ödüllendirebilirsiniz. Etkinliklerin çocuklarınıza birbirinden farklı özellik kazandırdığını biliyor muydunuz? İşte çocuklarınızın etkinliklerle edinebileceği özellikler;
● Çocuklara özgüven duygusu kazandırır.
● Onların gözlem yoluyla öğrenmelerini sağlar.
● Eleştirel düşünme becerisinin temellerini atar.
● Estetik duygularını geliştirir.
● Hayal gücünü ve yaratıcılıklarını destekler.


Oyun oynamanın yaşı yok değil mi?


Harika bir sömestr tatili geçirmek için yapacağınız planlamayı biraz oyunlaştıralım mı? Nasıl mı? Tam olarak şu şekilde;
● Öncelikle bir etkinlik takvimi hazırlayın.
● Daha sonra küçük kağıtlara takvimdeki tarihleri yazın ve bir fanusun içerisine atın.
● Sonraki adım da ise etkinlik isimlerini bir kağıdın içerisine yazın başka bir fanusun içerisine atın.
● Arkanıza yaslanın ve çocuğunuz hangi gün hangi etkinliğe gideceğini belirlerken keyfini çıkarın!


“Etkinlik isimlerini nereden bulacağız?”, “Sömestrda hangi etkinlikler var?”, “Hangi etkinlik, ne zaman ve nerede?” gibi soruları mırıldandığınızı duyar gibiyiz. Minimaster rehberimiz aklınızı kurcalayan tüm soruları cevaplar nitelikte. Şimdiden iyi eğlenceler!