MÜZİK

Pentagram, An Epic Symphony sahnede!

Türk heavy metal türünü uluslararası arenada temsil eden Pentagram, An Epic Symphony kapsamında sahneye çıkmaya hazırlanıyor!

1986’da Hakan Utangaç ve Cenk Ünnü tarafından kurulan Pentagram, heavy metal kültürünün en başarılı temsilcilerinden biri. Sonsuz, Bir, Geçmişin Yükü ve Şeytan Bunun Neresinde gibi hit parçalara imza atan Pentagram, bir müzik türünü yeşertmenin yanında ülkemizde pek rastlanmayan bir kültürün de taşıyıcısı aslında.

37 yıllık bir tarihe sahip olan Pentagram’ı sahnede izlemeden önce daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Pentagram 101: Nasıl kuruldu?

Temelleri 1984 yılında Bursa’da atılan Pentagram, 1986’da resmi olarak kuruldu. Üyeler, ilk profesyonel sahne deneyimlerini ise 1987’de Bağcılar’da bir düğün salonunda gerçekleştirdi. 200 kişilik bir izleyici kitlesine seslenen Pentagram, kısa sürede metal tutkunlarının radarına yakalandı. 1988’de büyük bir metal konserinde sahne almayı başaran müzisyenlerin kariyeri ‘’Büyük Moda Konseri’’ adı verilen etkinlikle başka bir seviyeye taşındı. Grubun ikonik logosu da ilk kez Moda konserinin afişinde kullanıldı.

Pentagram - 04.11.1988 Moda Sineması Konseri / Seyirci Görüntüleri

Cem Ünnü o günleri şöyle anlatıyor: ‘’…metalin sıçrama yaptığı, enstrümanların kalitesinin arttığı heavy metalin en güzel günlerini yaşadığı dönemlerdi…’’

Pentagram’ın Unutulmaz Albümleri

Kısa sürede heavy metalin aranan yüzleri arasına girmeyi başaran üyeler, ilk albümleri Pentagram’ı 1990’da yayımladı. Albüm, büyük bir Harbiye konseri ile taçlandı. Yurtdışına açılmayı hedefleyen müzisyenler, ilk albümlerinde tamamen İngilizce şarkılara yer verdi.

Pentagram - You're Lost, I'm Free

İkinci stüdyo albümleri ise Trail Blazer ismiyle yayımlandı. 1992 tarihli albümleriyle Ogün Sanlısoy’u kadrolarına dahil eden üyeler, Trail Blazer’ı şehit olan grup arkadaşları Ümit Yılbar’a adadı. Albümlerinde savaş karşıtlığı temasını işleyen Pentagram, verdikleri mesajlar ve özgün besteleriyle piyasadaki yerlerini garantilemeyi başardı.

Pentagram - Trail Blazer

İkinci albüm döneminde yurtdışına açılmayı başaran Pentagram, 1995’te Danimarka’da sahne aldı. Gruba asıl ününü kazandıran Anatolia albümü ise 1997 yılında piyasaya sürüldü. Anatolia ile satış rekorları kıran grup, ülkede yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle bazı suçlamaların hedefi oldu. Fakat tüm bu olumsuzluklar Pentagram’ı durduramadı.

Pentagram/Mezarkabul - Anatolia (Live at 'BGM' / 04.02.07) HD

Grup, beşinci stüdyo albümleri Unspoken’ı 2001’de dinleyiciyle buluşturdu. Lions in a Cage ve For Those Who Died Alone hitleri de bu albümde yer alıyordu.

Pentagram/Mezarkabul - Lions in a Cage (Live at 'BGM' / 04.02.07) HD

Grup, en çok dinlenen şarkılarının yer aldığı Bir albümünü ise 2002’de yayımladı. Bir, Şeytan Bunun Neresinde, Bu Alemi Gören Sensin ve Ölümlü isimli şarkılar kısa sürede listelerin zirvesine tırmanmayı başardı.

Pentagram - Seytan Bunun Neresinde (Video Version Live at 4 Subat 2007 Bostanci)

Bir süre müzik çalışmalarına ara veren Pentagram, 2013’te MMXII albümü ile geri döndü. Geçmişin Yükü ve Doğmadan Önce parçalarıyla ‘’Biz hâlâ buradayız.’’ diyen üyeler, son albümleri Makina Elektrika’yı ise 2022’de piyasaya sürdü.

Pentagram - Sur (Official Lyric Video)

Ödüllü Proje An Epic Symphony, Pentagram’ı sahneye taşıyor!

Events Across Turkey’in uluslararası kapsamda düzenlenen ödüllü projesi An Epic Symphony, ünlü yıldızları sahneye taşıyan bir organizasyon. An Epic Symphony orkestrası ile hayranlarının karşısına çıkacak bir sonraki grup ise Türk metal efsanesi Pentagram.

Night Flight Symphony Orchestra & Choir ile sahnenin tozunu silecek olan Pentagram, unutulmaz şarkılarını hayranları için seslendirecek. Şeytan bunun neresinde bilmiyoruz ama Pentagram 24 Ekim Salı akşamı Harbiye sahnesinde! Biletlerinizi şimdiden almayı unutmayın.