MÜZİK

Zaman Kapsülü: Müzikte 80’ler

Müzik dünyasında büyük bir iz bırakan 80'ler dönemini mercek altına alıyoruz!

Müziğin belki de en heyecan verici evresi: 80’ler. Semboller dönemi olarak adlandırılan 80’ler, müziğe pek çok tarz ve stil kazandırdı. Hip-hop, rap ve new wave gibi yeni müzik stilleri ortaya çıktı. Madonna, Michael Jackson ve David Bowie gibi efsaneler de 80’ler döneminde yetişti. Gelin pop müziğin altın çağını başlatan seksenler dönemine daha yakından bakalım.

Seksenlerde Müziğin Gelişimi: Yeni Dalga

‘’That’s me in the spot-light

Losing my religion

1981 yılında kurulan MTV, müzikte yepyeni bir dönemi başlattı aslında. 80’li yılların müziği, tarihte EDM ve new wave akımlarının ortaya çıkışı olarak yer edindi. Bu tarihlerde modern rock gelişerek yerini korumayı başardı ve caz, popüler türler arasına girdi. New wave akımıyla birlikte Duran Duran, The Cure, a-ha, Boney M., Blondie, Van Halen ve R.E.M. gibi sanatçılar yetişti. Hip-hop ve R&B yükselişe geçerek, Afro-Amerikan toplumların kültürel hareketi olarak sektörde kendine sağlam bir yer edindi. 80’lerin sonuna doğru ise “Glam metal’’ bir dünya markası haline geldi.

Peki ya enstrümanlar?

1980’ler dijital kayıtlarda synthesizer’ların popülerleşmeye başladığı yepyeni bir müzik dönemi. Aynı zamanda synth-pop müziğin de ortaya çıkış evresi. 80’leri ele geçiren bu yeni müzik aleti elektronik müziğin gelişimine de büyük katkı sağladı. Bu süreçte elektro, tekno, house, freestyle ve eurodance gibi yeni türler ortaya çıktı. R&B, hip-hop ve urban gibi türler metropolleri etkisi altına almaya başladı. Öyle ki 80’lerin ikinci yarısı hip-hop ve rap müziğin altın çağı olarak isimlendirildi.

80’lerin İkonik İsimleri: Yıldızlar Geçidi

‘’Just beat it, beat it, beat it’’

80’li yıllar tarihin en çok konuşulan ikonik dünya starlarının dönemi: Michael Jackson, Prince, Madonna, Whitney Houston ve Tina Turner. Dünyayı etkisine altına alan bu isimler büyük rekorlara da imza attı. Michael Jackson’ın altıncı stüdyo albümü olan Thriller, on yıl içerisinde 25 milyon kopya satarak ‘’Tüm Zamanların En Çok Satan Albümü’’ unvanını kazandı. Whitney Houston, Billboard 100 listesinin ilk 7 sırasına yerleşerek bunu başaran ilk sanatçı oldu. Madonna ise 80’li yılların en çok satan kadın pop sanatçısı olarak tarihe geçti. O dönemlerden bugüne Like a Virgin, La Isla Bonita ve Like a Prayer gibi hitler kaldı. Yazının devamına geçmeden önce La Isla Bonita efsanesini hatırlayalım mı?

Madonna - La Isla Bonita (Official Video)

80’lerin ikinci yarısında ise teen pop türü zirveye yerleşti. Bu evrede Prince, Lionel Richie ve Cyndi Lauper gibi isimler ön plana çıktı. David Bowie, John Lennon ve Paul McCartney ise İngiliz müziğini 80’li yıllarda temsil eden isimlerden bazıları. On yıl boyunca müzik listelerini yöneten pop sanatçılarına U2, The Police, Queen, The Rolling Stones ve Eurythmics rock grupları eşlik etti. Rock müziğin 1983’te başlayan başarısı tarihe Guns N’ Roses, Metallica, Joan Jett, AC/DC, Bon Jovi ve Scorpions gibi efsane isimleri bıraktı.

Türkiye’de 80’ler

‘’Ay o günler, o günler/Şimdi yabancı gibiler

Bir günlük mutluluğa/Bir ömür alıp gittiler’’

Telefon görüşmeleri, kasetler, yeni başlayan renkli televizyon yayınları ve walkmanler. Akıllarımızda renkleriyle yer edinmiş bir dönem olan 80’ler, Türk müziği açısından çok sesli bir dönemdi. Pop, arabesk ve Anadolu rock. Müziğin ticari bir kaygıdan çok daha fazlası olduğu 80’li yıllar, dönemin ince ruhunu anlatan unutulmaz şarkılarla dolu. 80’li yıllar aynı zamanda Türkçe popun da altın çağı.

Türk müziği tarihinde önemli bir yere sahip olan 80’ler dönemi birçok türün harmanlandığı renkli bir dönem. Ön plana çıkan türlerse pop, Anadolu rock ve arabesk. Sanatçıların adeta günlük gibi kullandıkları şarkıları ülke şartlarına göz kırpan tarihi kaynaklar adeta. Barış Manço, Cem Karaca, Erkin Koray, Müslüm Gürses, MFÖ, Hümeyra, İlhan İrem, Sezen Aksu, Nil Burak, Ajda Pekkan ve Nükhet Duru ise döneme damgasını vuran isimlerden sadece bazıları.

80’ler döneminde ülkemizde çok sevilen hit şarkıları, çalma listesinde bir araya topladık. Favorilerinize eklemeyi unutmayın.