MÜZİK

Süperstar Ajda Pekkan, kariyerinin 60. yılını kutluyor: AJDA & Arkadaşları

Türkçe pop müziğin yıldızı Ajda Pekkan, kariyerinin 60. yılını kutlamak için Beşiktaş Stadyumu’na geliyor!

Tüm Türkiye’nin ezbere bildiği unutulmaz şarkılarını, dev bir orkestrayla seslendirmeye hazırlanan Süperstar Ajda Pekkan, sevenleri için bir dizi sürpriz de hazırladı.

Etkinliğin detaylarını öğrenmek ister misiniz? Fakat önce bu büyük yıldızın doğuş öyküsüne daha yakından bakalım…

Süperstar olmadan önce ‘’Ajda’’

Şubat 1946’da İstanbul’da dünyaya gelen Ajda Pekkan, müzik kariyerine kendisi gibi şarkıcı olan ablası Semiramis Pekkan’ın desteğiyle başladı. Bir gece kulübünde seslendirdiği Il Cielo In Una Stanza isimli parçayla müzik otoritelerinin dikkatini çekmeyi başaran Pekkan, asıl ününü ise katıldığı bir yarışma ile elde etti. Ses dergisinin düzenlediği Ses Sinema Artisti Yarışması’nda kadınlar kategorisinin birincisi seçilen sanatçı, böylece sinema sektörüne de adım attı.

İlk filmi Adanalı Tayfur ile ününe ün katan Ajda Pekkan, aslında şöhret basamaklarını oyunculuk yaparak tırmanmaya başladı. 6 yıl boyunca tam 50 filmde oynayan Pekkan, ani bir kararla oyunculuğu bırakarak müzikal kariyerine odaklanma kararı aldı.

Sinemadan oyunculuğa: Ajda Pekkan’ın müzikteki ilk yılları

Kariyerinin ilk yıllarında sadece yabancı besteler üzerine Türkçe sözlerin yazıldığı parçaları seslendiren Ajda Pekkan, sayısız hite imza attı.

O Benim Dünyam, Bambaşka Biri, Palavra Palavra, Sana Neler Edeceğim, Uykusuz Her Gece, Hoş Gör Sen ve daha niceleri.

Ajda Pekkan - Bambaşka Biri

1990 sonrası ise Ajda Pekkan için aranjmanlar sonrası döneme işaret ediyor. Bu dönemde Sezen Aksu ve Şehrazat gibi önemli isimlerin yer aldığı yazar kadrosuyla çalışan Pekkan; Yaz Yaz Yaz, Yakar Geçerim, Aynen Öyle, Sarıl Bana ve Eğlen Güzelim gibi birçok başarılı parça yayımladı.

Ajda Pekkan - Eğlen Güzelim (Official Video)

Yayımladığı tüm 45’likleri daha sonra Ajda ismini verdiği albümde toplayan sanatçı, binlerce kopya satarak ‘’Süperstar’’ kimliğine göz kırptı aslında.

Şöhret dağının zirvesi: Süperstar Ajda

1970’li yıllarda şöhreti tüm Avrupa’ya uzanan Ajda Pekkan, birçok ülkede konser verdi.

1977 yılında yayımlanan Süperstar isimli albümü ile büyük bir başarıya imza atan sanatçı, böylece tüm ülke tarafından Süperstar olarak anılmaya başladı.

1978’de ise Pour Lui ismini verdiği Fransızca bir albüm kaydederek müziğini yeni kitlelere de ulaştırdı. 1980 yılı ise Pekkan’ın hayatında önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor: Eurovision.

Turkey 🇹🇷 - Eurovision 1980 - Ajda Pekkan - Petr'oil

1980 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Pekkan, Petrol (Petr’ Oil) şarkısını seslendirdi. Yarışmayı 15. olarak tamamlayan sanatçı, büyük bir hayal kırıklığı yaşadığı için bir süre inzivaya çekildi. Her ne kadar şarkı beklenilen başarıyı gösterememiş olsa da ülkeye herkesin ezbere bildiği bir başka hit daha kazandırdı.

Kayıtları ile 15 milyondan fazla satış yapan Pekkan, Türkiye’de tüm zamanların en çok satan kadın sanatçılarından biri. Devlet Sanatçısı ünvanına sahip olan sanatçı, The Hollywood Reporter’ın hazırladığı Gösteri Dünyasının En Güçlü 100 Kadını listesinde de yer aldı.

Kısacası Ajda Pekkan, güçlü kadın kimliğiyle Türkçe pop müziğin hiç kuşkusuz en ikonik ismi!

AJDA & Arkadaşları

Sanat hayatı boyunca sayısız hit parçaya imza atan Ajda Pekkan, kariyerinin 60. yılını sevenleriyle kutlayacak. 12 Haziran Çarşamba akşamı BJK Tüpraş Stadyumu’nda sahne alacak olan sanatçıya dev bir orkestra eşlik edecek!

BWO Entertainment tarafından düzenlenen ve JRO Yatırım’ın sponsorluğu ile gerçekleştirilen konserde Ajda Pekkan’ın efsane şarkılarını canlı dinleyeceksiniz.

Bu unutulmaz gecede Süperstar’a eşlik etmek için biletlerinizi şimdiden alın!