MÜZİK

Özlenen Performans: Gipsy Kings featuring Nicolas Reyes

Latin müziğin sevilen isimleri arasında yer alan Gipsy Kings, 1980’lerden bu yana rumba ve Flamenko akımının en çok dinlenen temsilcilerinden biri. Başlangıçta Los Reyes adıyla anılan grup Fransa’nın güneyinde yer alan Arlos’ta kuruldu. Fransa’da doğsalar da İspanyol kültürü içerisinde büyüyen grup üyeleri, müziklerine de bu tutumlarını yansıttı.

İspanyolca ‘’krallar’’ anlamına gelen soyadları Reyes’i grup isminde kullanan üyeler, bir süre sonra bugün tüm dünyanın tanıdığı Gipsy Kings adını aldı. İlk albümleriyle istedikleri başarıyı yakalayaman Gipsy Kings, müziklerini ileri taşımak için farklı bir yöntem izledi: Gitarda Tonino Baliardo, vokalde Nicolas Reyes ile hareketlenen bir Flamenko müziği…

Gipsy Kings’in Başarısı

Güçlü gitar performansları ve vokalistlerinin uyumuyla kısa sürede kendi dinamiğini bulan Gipsy Kings, artık global başarısını kanıtlamış bir efsane! Grubun ismiyle aynı adı taşıyan üçüncü stüdyo albümleriyle dünyaca üne erişen Gipsy Kings, müzik tarihinde kültleşmiş pek çok şarkının sahibi. Bunlardan ilki 200 milyon dinlenmeye yaklaşmış olan Bamboleo.

Geçtiğimiz günlerde Coldplay sahnesinde yankılanan Bamboleo, Nicolas Reyes’in heyecan verici sahne performansını yeniden gündeme getirdi. Kısacası Bamboleo etkisinin hâlâ devam ettiği ve bu şarkının hiç bir zaman eskimeyeceği bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Gipsy Kings isimli albümle ABD listelerinde yaklaşık 40 hafta kalmayı başaran grup, buna ulaşan birkaç İspanyol sanatçıdan biri. Grubun ikinci global başarısı ise 1989’da yayımlanan Mosaïqe albümüyle geldi. Albümde yer alan Volare isimli şarkı kısa sürede tüm dünyanın ezbere bildiği bir hite dönüştü.

‘’Volaré, oh-oh/Cantaré, oh-oh-oh-oh!’’

Gipsy Kings - Volare (Official Video)

Grubun Hotel California coverı ise yaklaşık 50 milyon dinlenmeye ulaşarak büyük bir başarı gösterdi. Takip eden yıllarda Sing, Toy Story 3 ve The Big Lebowski gibi filmler için müzikler yapan Gipsy Kings, geleneksel flamenko müziğini 7’den 70’e herkesle buluşturdu.

Nicolas Reyes Kimdir?

Gipsy Kings’in kurucu olan Nicolas Reyes, flamenko sahnesinde performansı tartışılmaz isimlerinden biri. Bunun sebebi ise gruba bugünkü ününü kazandıran tüm şarkıları Nicolas Reyes’in seslendirmiş olması. Bamboleo, Volare, Hotel California ve daha birçok hit parça…

Gipsy Kings’in liste başı yıldızı olan Nicolas Reyes, hâlâ grup için şarkılar söylemeye devam ediyor.

Gipsy Kings featuring Nicolas Reyes

Nicolas Reyes öncülüğünde turneye çıkmaya hazırlanan Gipsy Kings’in durakları arasında Türkiye de var! Üstelik iki farklı şehirde birden. Latin müziğin sevilen isimleri 17 Haziran Cumartesi günü İstanbul Volkswagen Arena sahnesine konuk olacak. 18 Haziran Pazar günü ise Congresium’da Ankaralılarla buluşacak.

Flamenko akımının sevilen yüzlerini canlı görmek ve unutulmaz performanslarına tanıklık etmek için biletlerinizi almayı unutmayın.

Gipsy Kings

Isınma Turları…

Gipsy Kings featuring Nicolas Reyes konseri yaklaşırken küçük hazırlıklar yapmak isteyenler için Gipsy Kings’in son konserlerinde çaldığı şarkıları aşağıdaki çalma listesinde bir araya getirdik.

Şimdiden iyi eğlenceler!