MÜZİK

Müziğin Notalarıyla Açıklanamayan Buğulu Ses: Buika

Melankolinin sesi, aşkın yansıması ve müziğin en dokunaklı hali…

Hiçbir sınıfa sığdırılamayan, buğulu sesiyle dinleyenlerin kalbine işleyen Buika’nın hikayesini keşfedelim. Aşk, heyecan, öfke, kalp kırıklıkları ve biraz da hüzün… Buika’nın sesinde her duyguya rastlayabilirsiniz. Tıpkı kendisi gibi Afrika kökenli olan sanatçıların müzikal eğitime ihtiyaç duymadığını savunan Buika, müziğin “ilahi bir hediye” olduğuna inanıyor.

Gelin, beraber Buika’nın başarı dolu hayatını inceleyelim!

Müzikle Büyüyen Bir Yaşam: Buika’nın Gençlik Yılları

1972 doğumlu Buika, müziğe olan aşkını küçük yaşlarda keşfetti. Siyahi bir çocuk olarak yaşadığı zorlukları ve en sıkıntılı günlerini müziğe sıkı sıkıya sarılarak atlattı. 80’li yıllarda popüler olan Whitney Houston ve Michael Jackson gibi sanatçıları idol olarak gören şarkıcı, bu sanatçılardan ilham aldığını söylüyor. Teyzesinin önerisi üzerine bir blues barda sahne almaya başladı ve müzik dünyasıyla iç içe olan hayatı da işte bu sayede şekillendi.

Keşfediliş ve Müzik Kariyeri: Buika’nın Yükselişi

Profesyonel müzik kariyeri, Javier Limon ile tanışması ve kendi adını taşıyan albümü Buika’nın popüler olmasıyla başladı. Latin, Flamenko, soul ve caz türlerini kendi dokunuşlarıyla harmanlayan Buika, dünya çapında ilgi görmeyi başardı. Bu ilgi rekor albüm satışlarıyla taçlandırıldı. Müzik Eleştirmenleri Ödülü’ne layık görülen ve iki dalda Grammy ödülüne aday gösterilen Buika’nın sesi, müziği ve tarzı tüm dünya tarafından kabul edildi.

Öyle ki sanatçı, 2008’de yayımlanan Niña de Fuego albümüyle birçok hit parçaya imza attı. Albümde yer alan No Habrá Nadie En El Mundo isimli parça kısa sürede milyonlarca dinlenmeye ulaştı. Sanatçının Sofar Washington’da sergilediği Si Volveré performansı ise hala unutulmazlar arasında. La falsa moneda, Mi niña Lola ve Soledad isimli parçalar da Buika’nın en sevilen müzik çalışmaları arasında yer alıyor.

BUIKA - Si Volveré | Sofar Washington, DC

Müziğin Gücü: Buika’nın Etkisi

İspanya’nın tüm dünyayı etkisi altına alan rüzgarı Buika, canlı sahne performanslarıyla dinleyicilerini tarifsiz bir serüvene davet ediyor. İnsanların içerisinde yanmayı bekleyen anılara bir kıvılcım konduran Buika, hikayesiyle yüreklere su serpmeyi de başarıyor. Onu “muhteşemden öte” olarak tarif eden müzik eleştirmenlerinin yanı sıra, dinleyicileri de sesiyle derin bir bağ kuruyor.

Kişisel Hayatı ve İlham Kaynakları: Buika’nın Özel Yaşamı

İki çocuk annesi olan Buika, çocuklarına dünyayı tanıtma, onları farklı kültürlerle tanıştırma ve özgürce yaşam konusunda büyük bir tutkuya sahip. Evinde çocuklarına İspanyolcanın yanı sıra Wolof ve Bubi dillerini öğretiyor. Aynı zamanda çocuklarına Afrika ve İspanyol geleneklerini de öğreterek kültürel farklılıkları kutlama anlayışını aşılıyor.

Buika, şarkı yazım sürecinde ilhamını genellikle kişisel deneyimlerinden ve hayatın acı tatlı gerçeklerinden alıyor. Duygusal ve samimi sözleriyle dinleyicilerinin kalbini kazanmayı başarıyor. Aşk, tutku, özgürlük ve kayıp gibi evrensel temalarla birlikte; cinsiyet eşitliği, ırkçılık ve göçmenlik gibi konuları da müziğine yansıtıyor.

Buika’nın müziğini ve hayatını örnek alan birçok genç sanatçı var. Onlar da Buika’nın yaptığı gibi müziği, kişisel deneyimlerini ve iç seslerini ifade etmek için kullanıyorlar. Buika, genç sanatçılara da “müziğin, sesin, ritmin bir dil olduğunu, bu dilin kısıtlayıcı kuralları olmadığını” öğütlüyor.

Buika - No Habrá Nadie En El Mundo (Videoclip oficial)

Buika, 25 ve 26 Eylül’de Zorlu PSM’de!

Efsanevi şarkıları ve unutulmaz performansları ile Buika, Piu Entertainment ve Zorlu PSM organizasyonuyla 25 ve 26 Eylül’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde müzikseverlerle buluşacak. Grammy ödüllü sanatçının, dünya turnesi kapsamında gerçekleştireceği bu konseri kaçırmayın. Buika’nın sesiyle flamenko, soul, R&B, rumba, caz ve Afrika müziklerinin birleştiği, adeta birbirine karıştığı bu görkemli müzik gecesinde siz de yerinizi alın.

Buika Konser Takvimi