MÜZİK

Anadolu’dan Esen Batı Rüzgarları: Ahmet Aslan Solo Konser

Müziğin büyüleyici dünyasında dolaşırken bazen şarkıların taşıdığı hikayelere kapılırız... Türk müziğinin etkileyici isimlerinden biri olan Ahmet Aslan da bu hikayelerin bir parçası aslında.

Ahmet Aslan, geleneksel Türk müziği enstrümanları konusundaki becerisi ve güçlü vokaliyle Türk müziğinin ikonik isimlerinden biri… Anadolu’nun rüzgarlarıyla iç içe geçen müziği ve hüzün dolu sözleriyle Ahmet Aslan, solo konserleri ile yeniden sahnelerde!

Anadolu’nun Rüzgarlarıyla Çağ Açan Sanatçı: Ahmet Aslan’ın Hikayesi

Türk müziğinin önemli isimleri arasında yer alan Ahmet Aslan, söz yazarı ve besteci olarak tanınıyor. 1971, Tunceli doğumlu olan sanatçının müziği, geleneksel Türk müziği ile halk ezgilerini bir araya getiren özgün bir tarza sahip.

‘’Aradığım aşkı bulduysam sendedir

Ya bu benim içimde dolaşanda kimdir’’

Ahmet Aslan - Tanımadığım Ten I Rüzgar ve Zaman © 2010 Kalan Müzik ]

İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı’nda müzik eğitimi alan Aslan, 1996’da Almanya’ya yerleşti ve gitar konusunda kendisini geliştirdi. Eğitimini yarıda bırakan başarılı sanatçı, 2013 yılında Hollanda-Rotterdam Dünya Müziği Akademisi’nden mezun oldu. Dünya Müzikleri dalında uzmanlaşan Ahmet Aslan, kariyeri boyunca büyük başarılara imza attı. Berlin Filarmoni Orkestrası ile birlikte 250 bin kişinin önünde konser verdi.

Ud, gitar, bağlama ve tambur çalabilen Aslan’ın müziğini, Çağdaş Batı Müziği’nden Mezopotamya’ya açılan bir pencere olarak da tanımlayabiliriz. Uzun yıllardır müziğin içerisinde yer alan sanatçı, asıl popülerliğini ise Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisi için seslendirdiği Minnet Eylemem parçası ile yakaladı.

Ahmet Aslan - Minnet Eylemem I Veyvê Mıkaletu (Meleklerin Dansı) © 2007 Kalan Müzik

Anadolu Ezgilerini Batı’ya Taşıyan Bir Usta

Ahmet Aslan’ın müziği, Anadolu’nun zengin kültürel mirasından ve geleneklerinden ilham alıyor. Şarkıları Anadolu’nun doğal güzellikleri, yaşam tarzı ve duygusal zenginlikleri arasında dolanıyor adeta.

Ahmet Aslan’ı bu kadar özel yapan şey sadece müzikal yeteneği değil tabi ki. Sanatçı ‘’di-tar’’ adını verdiği özel bir müzik aleti geliştirerek müzik dünyasına yeni bir hikaye daha kazandırdı. Bağlama ve gitarın bir birleşimi olan ditarın ilk örneği enstrüman ustası Süleyman Aslan tarafından yapıldı.

#AhmetAslanDitar, #DiregaZerreMi #ditar Ahmet Aslan - Direga Zerre Mi | Concert Recording 2022.

Ahmet Aslan’ın İz Bırakan Şarkıları

İlk stüdyo albümünü Meleklerin Dansı ismiyle 2007 yılında yayımlayan Ahmet Aslan, Minnet Eylemem isimli ikonik parçasını da ilk kez bu albümle paylaştı.

‘’Zerrece tamahım yoktur şu dünyanın varına
Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem’’

2010 tarihli Rüzgar ve Zaman isimli albümünde ise Tanımadığım Ten, Pervane ve Susarak Özlüyorum gibi klasiklere imza attı. Müzik çalışmalarına hız kesmeden devam eden başarılı sanatçı; Na-Mükemmel, Duo ve Budala Aurası isimli üç albüme daha sahip. Bu albümlerde ise Geberiyorum, Bir Daha, Dilsizdir Benim Acılarım, Dermanın Olayım, Şu Kanlı Zalimin Ettiği İşler, Dünyada Tükenmez Murat Var İmiş ve Dolanı Dolanı gibi hitler bulunuyor.

Ahmet Aslan - Susarak özlüyorum | 2003 Va U Waxt

Ahmet Aslan Solo Konser

Anadolu müziğini batı ezgileriyle harmanlayan Ahmet Aslan, solo konser projesiyle hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor! Dünya Müziği’nin duayenleri arasında yer alan Ahmet Aslan, muhteşem di-tar performansıyla kulakların pasını silecek…

Ekim ve Kasım ayları boyunca devam edecek olan konser serisinde Bolu’dan Zonguldak’a, Bartın’dan Manisa’ya kadar birçok ili ziyaret edecek.

Biletlerinizi vakit kaybetmeden almayı unutmayın!