MÜZİK

Amerikalı caz müzisyeni ve bas gitarist Marcus Miller 6 yılın ardından yeniden Türkiye’de!

Amerikalı caz müzisyeni ve bas gitarist Marcus Miller ile müziğin sınırlarını zorluyoruz!

Cazın dalgaları ritmini bulurken sadece notalarla değil, ruhuyla da dinleyiciyi yakalamayı başaran Miller, sahnelerin en başarılı hikaye anlatıcılarından biri. Müzik sahnesine getirdiği yenilikçi yaklaşımı ve sihirli dokunuşuyla, Miller’ın kariyer basamaklarını tırmanmaya başlayalım…

Marcus Miller ve Müzikte İlk Yılları

1959 yılında New York’ta dünyaya gelen Marcus Miller, müziğe olan ilgisini henüz küçük yaşlarda keşfetti. Genç yaşına rağmen enstrümanlarla kurduğu bağ sayesinde bas gitara olan yeteneğini de fark eden Miller’ın müziğe olan bu derin tutkusu, onu caz sahnesinin unutulmaz isimlerinden biri yaptı.

Marcus, piyanist ve besteci olan babası William Miller ile müzik dünyasına ilk adımını attı. Genç yaşlarda klarnet çalmaya başlayan başarılı müzisyen; bas gitar, saksafon ve klavye çalmayı da öğrendi. Tüm bu enstrümanlar Miller’ın müzikal vizyonunu genişleterek farklı perspektifler kazanmasına yardımcı oldu.

Marcus Miller, genç yaşlarda caz müziğine büyük bir tutku duymaya başladı. Cazın derinlerinden gelen özgürlük tohumları ise Marcus’u büyülemeye yetti. Berklee College of Music‘e katılarak müzik eğitimini ilerleten sanatçı, cazın temel yapı taşlarını da öğrendi. Berklee’den mezun olduktan sonra caz dünyasına hızlı bir giriş yapan Miller, tarihe adını altın harflerle yazdıracağından habersizdi…

Miller’ın caz dünyasına getirdiği en önemli yeniliklerden biri ise bas gitarı bir ritim enstrümanı olmaktan çıkarması! Marcus Miller’ın ellerinde bir enstrümandan çok daha fazlasına dönüşen bas gitar, dinleyici için cazın gizemli topraklarına açılan bir kapıydı adeta.

Marcus Miller’ın Yükselişi: Caza Bas Gitar Dayamak

Miller, 1980’lerin başında müzik sahnesindeki etkileyici varlığıyla dikkat çekmeye başladı. İlk büyük çıkışını Miles Davis ile yaparak Davis’in Tutu albümünde yer aldı ve albümün prodüktörlüğünü üstlendi. Eleştirmenlerden ve dinleyicilerden büyük övgüler alan Tutu, Miller’ın bas gitarı ile adeta parladı.

Tutu (live) Miles Davis

Marcus Miller’ın solo kariyeri de büyük başarılarla dolu. The Sun Don’t Lie, Tales, ve Silver Rain  albümleriyle müzik listelerinde üst sıralara yükseldi. Müziğinde caz, funk ve R&B gibi türleri deneysel öğelerle bir araya getiren Miller, ikonik bir müzikal kimlik kazanmayı başardı. Öyle ki sanatçı; Detroit, For the Love of Freedom, 7-T’s, Blast ve Trip Trap gibi ikonik şarkılara imza attı.

Marcus Miller – Blast (HQ audio)

Marcus Miller, cazın derin sularındaki gizemli yolculuğunda bize rehberlik eden bir müzik ustası. Miller, kariyeri boyunca birçok ünlü sanatçıyla iş birliği yaptı. Eric Clapton, Luther Vandross, Herbie Hancock ve David Sanborn gibi büyük isimlerle sahne aldı. Montreux Caz Festivali’nde Miles Davis‘in sahnesine konuk olması ise kesinlikle kariyerinin dönüm noktasıydı.

6 yıl süren hasret bitiyor: Marcus Miller yeniden Türkiye’de!

Türkiye’deki ilk konserini 2017 yılında veren Marcus Miller, uzun bir aranın ardından yeniden Türk hayranlarıyla buluşmaya hazırlanıyor! 31 Ekim Salı günü gerçekleşecek olan konsere Volkswagen Arena ev sahipliği yapacak. Marcus Miller’ın bas gitarından yükselen caz seslerine kulak vermek için çok geçmeden biletlerinizi almayı unutmayın.