MÜZİK

7. Antalya Akra Caz Festivali Mayıs’ta Başlıyor!

Rotamızı yaz denilince akla ilk gelen, ülkemizin en gözde tatil lokasyonlarından biri olan Antalya’ya çeviriyoruz!

Bu benzersiz destinasyon, sadece eşsiz güneşe, denize ve kuma değil, aynı zamanda sanatı kucaklayan bir atmosfere de ev sahipliği yapıyor…

Neredeyse şehrin simgesi haline gelen ve bu sene Mayıs ayında başlayacak olan Akra Caz Festivali, Antalya’nın sanatı kucaklayan atmosferini daha da unutulmaz hale getirerek, caz ve dünya müziğinin ünlü isimlerini yedinci kez sanatseverlerle buluşturacak!

Çağdaş cazın yanı sıra caz müzikten yola çıkarak; funk, rock, Latin, soul, pop ve elektronik tarzları da harmanlayan performanslar ile izleyici karşısına çıkmaya hazırlanan festivalin yedincisi 24 Mayıs – 12 Haziran 2024 tarihleri arasında Akdeniz’in ve Bey Dağları’nın eşsiz manzarası eşliğinde Akra Hotel‘in açık hava sahnesinde gerçekleşecek.

Gelin, detayları beraber inceleyelim!

Bu yıl festivalde bizi neler bekliyor?

Gelenekselleşme yolunda ilerleyen ve bu sene yedincisi düzenlenen Akra Caz Festivali, deniz, kum ve güneşin yanı sıra caz müziğin derinliklerine inebileceğiniz muhteşem bir deneyim vadediyor…

Festivalde bu yıl sahne alacak sanatçılar ve gruplar arasında; Dany Brillant, Ibrahim Maalouf, Igor Butman, Larisa Dorina, Moskova Caz Orkestrası, Aziza Mustafa Zadeh, Ralf Cetto, Simon Zimbardo, Kerem Görsev, Ferit Odman, Volkan Hürsever, Engin Recepoğulları, Barış Doğukan Yazıcı, Bulut Gülen, Judith Hill, Eggmann Quartet, Esra Gürçay Quintet, Dila Bahar Quartet, Nubya Garcia, Fazıl Say, Eylül Ergül, Akra Jazz Band, Çağlayan Yıldız, Serdar Barçın, Ozan Çelikel, Barış Dağhan ve Yekta Kopan bulunuyor.

Detaylar aşağıda sizi bekliyor!

Festival programının detayları burada!

Küba, Porto Riko, Akdeniz ve Fransız ritimlerini cazla harmanladığı, canlı ve bir o kadar duygu yüklü şarkıları ve danslarıyla sahnede muhteşem bir enerji yakalayan, nostaljik şarkıların yanı sıra; Latin, salsa, swing ve caz melodilerinin hakim olduğu parçalara hayat veren Dany Brillant,  24 Mayıs’ta festivalin açılışını yapacak.

Caz, rock ve dünya müziği türlerini harmanlayan ve kariyeri boyunca oluşturmuş olduğu kendine has stiliyle, trompetin önde gelen isimleri arasında yer alan, 17 albüm ve prestijli Grammy adaylığının ardından yeni projesiyle dinleyenleri felsefi bir dünyaya götüren Ibrahim Maalouf, “Ibrahim Maalouf & The Trumpets of Michel Ange” projesiyle 26 Mayıs’ta sahnede olacak.

Festivalin daimi konuklarından, dünyaca ünlü saksafon sanatçısı ve Rusya’nın caz elçisi Igor Butman ve alanında usta isimlerden oluşan Moskova Caz Orkestrası’na, ünlü Rus caz ve halk sanatçısı Larisa Dolina’nın eşlik edeceği konser 29 Mayıs’ta festival sahnesinde.

Festivalin bir diğer konuğu ise; fusion ve caz türündeki eserleriyle tüm dünyada büyük ilgi gören, güçlü sesiyle dinleyenleri büyüleyen piyanist, besteci ve şarkıcı Aziza Mustafa Zadeh. 31 Mayıs’ta gerçekleşecek bu harika konserde Azeri sanatçıya Ralf Cetto (bas) ve Simon Zimbardo (vurmalılar) eşlik edecek.

Caz dünyasının önde gelen isimlerinden piyanist ve besteci Kerem Görsev, yeni albümü “Lost Ghost”un Türkiye prömiyeriyle 1 Haziran’da Antalyalı sanatseverlerle buluşacak. Kerem Görsev, alanında usta müzisyenler; kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ferit Odman, saksafonda Engin Recepoğulları, trompette Barış Doğukan Yazıcı ve trombonda Bulut Gülen ile birlikte müzikseverlere unutulmaz bir caz gecesi yaşatacak.

Festival, şarkıcı ve söz yazarı Judith Hill konseri ile devam edecek. Morgan Freeman’ın Oscar ödüllü, “20 Feet from Stardom” isimli belgeselinde seslendirdiği “Desperation” şarkısı ile 2015 Grammy En İyi Müzik Filmi Ödülü’ne layık görülen Hill, 6 Haziran’da izleyicilerle buluşacak.

Akra Caz Festivali, “Akra Genç Caz” konserleri ile genç müzisyenleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. İKSV iş birliği ile İstanbul Caz Festivali kapsamındaki Genç Caz+ yarışmasına katılan ve sahne alan grupların yanı sıra Antalya’dan da grupların davet edildiği, 08 Haziran’daki “Akra Genç Caz”da bu yıl, Eggmann Quartet, Esra Gürçay Quintet ve Dila Bahar Quartet sahnede olacak.

İlk albümü ‘Source’ ile dünya çapında büyük beğeni toplayan, Pitchfork, Rolling Stone gibi önemli mecraların en iyi albüm listelerine giren, modern caz dünyasının heyecan uyandıran isimlerinden bol ödüllü saksafoncu ve besteci Nubya Garcia, 8 Haziran’da cazseverlerle buluşacak.

Festival, 11-12 Haziran tarihlerinde dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın iki konseriyle son bulacak. Say ve Gershwin bestelerinin yanı sıra çeşitli caz eserlerinin de seslendirileceği konserlerde Fazıl Say’a; Türkiye’nin önde gelen müzisyenlerinden gitarda Çağlayan Yıldız , davulda Ferit Odman, saksafonda Serdar Barçın, trompette Barış Doğukan Yazıcı, trombonda Ozan Çelikel, basta Barış Dağhan’dan oluşan Akra Jazz Band ve vokalde genç yetenek Eylül Ergül eşlik edecek.

Biletlere nereden ulaşabilirsiniz?

Caz dünyasının önde gelen isimlerini ağırlamaya hazırlanan ve Akra Hotel tarafından düzenlenen Akra Caz Festivali’nin biletleri, 15 Nisan itibariyle yurt içinde ve yurt dışında Biletix gişelerinden ve biletix.com adresinden alınabilir.

Festivalde görüşmek üzere, müzikle kalın!