MÜZİK

Aşkınızı Nasıl Alırsınız?

Aşk Listesi, doğum gününde en yakın arkadaşı Onur ile çakırkeyif eve gelip, rüyalarındaki kadının özelliklerini bir A4’e listeleyen Ümit’in hikayesi. Listedeki maddeler uzun uzun tartışılıyor gece ilerliyor ve kapı çalıyor ve Rüya kanlı canlı karşımızda!

Bu tarz oyunları çok görüyorum, neden buna gideyim diyorsanız, oyunu benzerlerinden ayıran yönlerini sıralayalım.

Kanadalı yazar Norm Foster’ın kaleminden çıkan modern bir klasik Aşk Listesi.

Öncelikle Menekşe Uçaroğlu’nun çevirisi o kadar yerli ki, oyunun bu topraklardan çıkmadığını anlamak çok zor. Böylece ortaya izlerken yabancılaşmayacağınız, hafif bir romantik komedi çıkmış.

Onur Şenay, Ümit İlban “kadınlarla üzerine dertleşen kankalar” rolünde çok iyi bir kimya tutturmuşlar. Neredeyse bromance diyeceğimiz bir sevimlilikleri var.

EC5B6260_1

Pamela Spence rüyaların kadını olarak seksi, anlayışlı, hırslı maskeleri o kadar doğal çıkarıp takıyor ki, böyle bir komediden beklenmeyecek kadar gerçek bir karakter yaratıyor.

Onur Şenay’ın Kamuran Akkor ile birlikte kurduğu KatsSahne Gayrettepe metroya şaşırtıcı yakınlığıyla kolayca ulaşabileceğiniz bir mekan. Açılmasında büyük emekler harcadıkları sahneyi özellikle koltukların yükseltisi açısından geliştireceklerini söylüyor Onur Şenay. Ancak bu haliyle bile oldukça güzel.

EC5B6290_1

Seksist metinlere alerjisi olan bünyelere uzaktan bakınca alerji yapabilir ancak Aşk Listesi olabildiğince kadın ve erkek açısından bakmaya çalışan bir komedi. Rüya karakteri asla bir seks/komedi malzemesi değil, canlı bir karakter.

Oyunu ancak “anlaşılması zor kadın miti” görüşünü desteklediği için eleştirebiliriz belki. Ama o da zaten artık bir romantik komedinin olmazsa olmazı :)

Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri KatsSahne’de sahnelenen Aşk Listesi izlemekten keyif alacağınız bir oyun.