MÜZİK

2023 MTV Müzik Ödülleri Kazananları ve Büyüleyici Performanslar

1984 yılından beri düzenlenen MTV Müzik Ödülleri, bu yıl 40.’sı ile ekranlara geldi!

Her yıl canlı olarak yayımlanan ödül töreni, yılın en dikkat çeken sanatçılarının özel performansları ile renkleniyor…

2023 MTV Müzik Ödülleri’nde 24 farklı kategori yer aldı. 1 Temmuz’da başlayan puanlama turunun sona ermesinin ardından kazananlar 12 Eylül Çarşamba akşamı ödüllerine kavuştu.

İşte 2023 MTV Müzik Ödülleri kazananları ve merakla beklenen performanslar!

2023 MTV Müzik Ödülleri’ne Dair Tüm Detaylar

2023 MTV Müzik Ödülleri’nde ana sunuculuğu Nicki Minaj üstlendi. Geçtiğimiz yıl da ödül töreni için sunuculuk yapan Nicki Minaj’ın performansı oldukça beğenilmişti. Bu durum, 2023 MTV Ödülleri için beklentileri arttırdı. Gösteri öncesi sunuculuğunu ise Saweetie, Dometi Pongo, Nessa ve Kevan Kenney yürüttü.

Nicki Minaj - Last Time I Saw You (Live on The 2023 MTV Video Music Awards)

Newark, New Jersey’deki Prudential Center’da düzenlenen törende yeni bir kategori de yer aldı: Yazın Şovu (Show of the Summer). Kazananın hayranların oylarıyla belirleneceği kategoride Beyoncé, Blackpink, Drake, Ed Sheeran, Karol G ve Taylor Swift yarıştı. Ödülü ise Taylor Swift kucakladı.

*NSYNC Presents Taylor Swift w/ Best Pop Award | 2023 VMAs

2023 MTV Ödülleri’nin bir diğer sürprizi ise Shakira’ya takdim edilen Michael Jackson Video Öncü Ödülü. Diddy ise törende Küresel İkon Ödülü’nü aldı.

Shakira Accepts the Video Vanguard Award | 2023 VMAs

Sanatçılar ödüllerini aldıktan sonra tören için özel olarak hazırladıkları performanslarını da sergiledi. Shakira’nın hit parçalarından oluşan 10 dakikalık performansı ise geceye damgasını vurdu.

Shakira - "Hips Don't Lie" / "Objection (Tango)" / "Whenever, Wherever" & More | 2023 VMAs

Ön Gösteri ve Ana Gösteri olmak üzere iki bölüme ayrılan törende Ana Gösteri’nin detayları Ağustos ayında açıklanmaya başlanmıştı. Eylül’de yapılan duyurulara göre törenin ana sanatçısı Olivia Rodrigo oldu. Genç sanatçının “vampire” performansı da çok konuşuldu.

Olivia Rodrigo - "vampire" / "get him back" | 2023 VMAs

Cardi B ve Megan Thee Stallion da MTV Müzik Ödülleri sahnesinde tozu dumana kattı. İkilinin muhteşem performansının ödül töreni tarihine geçecek ikonlar arasında yer alacağı kesin.

Cardi B - Bongos feat. Megan Thee Stallion (Official VMA Performance)

2023 MTV Müzik Ödülleri Kazananları

24 farklı kategorinin yer aldığı 2023 MTV Müzik Ödülleri’nde öne çıkan birkaç kategori vardı. Bunlar Yılın Müzik Grubu, En İyi K-Pop, Yılın Müzik Klibi, Yılın Sanatçısı ve Yılın Şarkısı.

Sanatçılar arasında Taylor Swift 11 adaylıkla ilk sırada yer alırken onu 8 adaylıkla SZA takip etti. Olivia Rodrigo, Nicki Minaj, Miley Cyrus, Doja Cat ve Blackpink’in ise 6 adaylığı vardı. Törenin merakla beklenen kategorilerinde kazananlar ise şöyle:

#1 Yılın Müzik Grubu: Blackpink

#2 En İyi K-Pop: Stray Kids – S-Class

#3 Yılın Müzik Klibi: Taylor Swift – Anti-Hero

#4 Yılın Sanatçısı: Taylor Swift

#5 Yılın Şarkısı: Taylor Swift-Anti – Hero

Türkiye saatiyle 13 Eylül 03.00’te ekranlara gelen törenden Taylor Swift 9 ödülle ayrıldı. K-Pop yıldızları da VMA’in gözdeleri arasındaydı. Blackpink töreni iki ödülle tamamlarken TXT, Stray Kids ve Jeon Jungkook da birer ödül kazandı. TXT’nin Anitta ile birlikte sergilediği Back For More performansı ise geceyi renklendirdi.

TXT feat. Anitta - "Back For More" | 2023 VMAs

En İyi K-Pop kategorisinin kazananı olan Stray Kids de VMA’in yıldızları arasında yer alıyordu. Kırmızı halı röportajlarından sahne performanslarına kadar tüm geceyi aydınlatan sanatçılar, S-Class şarkısı ile sahnedeydi.

Stray Kids - "S-Class" | 2023 VMAs

2023 MTV Müzik Ödülleri’nde Kimler Performans Sergiledi?

2023 MTV Müzik Ödülleri’nin performans listesi bir hayli uzun. Gecenin en sevilen performansları arasında ise Cardi B, Megan Thee Stallion, Demi Lovato, Doja Cat, Måneskin, Stray Kids, TXT ve Olivia Rodrigo yer alıyor.

Demi Lovato - "Heart Attack" / "Sorry Not Sorry" / "Cool For The Summer" | 2023 VMAs

Hip Hop’un 50. yılı için düzenlenen Hip Hop 50th Anniversary Medley bölümünde ise birbirinden değerli sanatçılar sahne aldı. Lil Wayne, DMC, Doug E. Fresh, Grandmaster Flash and the Furious Five, LL Cool J ve Nicki Minaj.

Hip Hop 50th Anniversary Tribute feat. Lil Wayne, Nicki Minaj, LL Cool J & More | 2023 VMAs

Ödül töreninin ön gösteriminde de popüler birçok sanatçıyı sahnede gördük. Bebe Rexha, Charlie ve Dixie D’Amelio, Ice Spice, Jared Leto, Rita Ora ve Sabrina Carpenter bu sanatçılardan sadece birkaçı.

Oldukça renkli bir geceye imza atan VMA’de geceye damgasını vuran bir performans vardı ki yıllarca konuşulacağı kesin. Tabi ki de Doja Cat. Başarılı şarkıcı Attention, Paint The Town Red ve Demons parçalarının yer aldığı performansıyla adeta tarih yazdı. O hâlde gecenin özetini Doja Cat’in nefes kesici performansıyla noktalıyoruz.

Doja Cat - "Attention" / "Paint The Town Red" / "Demons" | 2023 VMAs