MÜZİK

Müziğin Eksenindeki Diziler

Bu dizileri izlerken telefonunuzda Shazam uygulamanız açık olsun.

Harbiye Açıkhava’da onlarca güzel konser varken evde dizi izlemek akıllıca olmayabilir. Fakat havalar bu kadar dengesizken, insan bazen saatlerini ekran karşısına gömülerek geçirmek istiyor. Güzel olan şu ki onlarca yabancı yapımın yanında artık kalitesini dünya standartlarına taşımış Türk yapımlarını da heyecanla bekler olduk. Kısacası tonlarca seçeneğimiz var. Fakat bazıları müzikle olan yakınlığı ile ön plana çıkıyor ve kalbimizi fethediyor.

Şimdi sıralayacağımız dizileri izlerken telefonunuzda Shazam uygulamanız açık olsun!

1.Vinyl

Yapımcıları arasında Mick Jagger’ın da olduğu Vinyl, 70’lerdeki rock starlara yaptığı göndermeler ve eski şarkıların cover’larını sık sık kullanmasıyla listenin başına oturuyor. Zaten Martin Scorsese’nin müzik takıntısını düşünürsek yapımın sizi ne kadar mutlu edeceğini tahmin edebilirsiniz. Hatta dizide Mick Jagger’ın oyuncu oğlu James Jagger da oynuyor. Fakat lezzetli olan her yiyeceğin zararlı olması gibi bu dizinin de üzücü bir olayı var. Sadece tek bir sezon sürdü ve tadı damağımızda kaldı.

2-Peaky Blinders

Peaky Blinders konusu itibariyle değil ama müzikleriyle parlayan bir yapım. Eğer tarihle ilgileniyorsanız bu diziye hali hazırda bayılacaksınız. Tarihle ilgili yapımları sıkıcı bulanlar bile sırf müzikleri için Peaky Blinders’ı hızlıca bitirebilir. Düşünsenize çok önemli bir arbedenin ortasında bir anda Nick Cave’in dinginleştiren sesini duyuyorsunuz.

3-Sense8

Sense8, Wachowski kardeşlerin son dönemde en çok konuşulan yapımı. Muhtemelen izlendiğinden daha çok konuşuldu. Eğer tartışıldığı kadar izlenseydi, dizi iki sezonda kalmaz, üçüncü sezon için de onay alırdı. Sekiz farklı ülkeden, sekiz farklı karakterin mental olarak birbiriyle bağlantısını ve akabinde gelişen olayları anlatan Sense8’in en güçlü karakterlerinden biri, Tuppence Middleton’ın canlandırdığı Riley Bleu adındaki İzlandalı DJ. Dizinin müzikle ilişkisi sadece bu karakterle sınırlı değil. Bütün dizi müziğin, sevginin, empatinin birleştirici gücü üzerinden dönüyor. Hatta bazen baş döndürücü olabiliyor.

4-Game Of Thrones

Bu listede neden Game Of Thrones olmasın? Sadece jeneriğiyle bile listeye girmeye hak kazanmıyor mu? Kazanıyor. Duyduğumuz anda kanımız çekiliyor, bize bir şeyler oluyor. :) Hatırlayın; “Red Wedding” bölümünde The National’ın The Rains of Castamere’iyle şoktan şoka girmiştik. Ayrıca dizide yabani Osha rolünde izlediğimiz Natalia Tena’nın çok yetenekli bir müzisyen olduğunu da belirtelim. Sık sık Türkiye’de ağırladığımız Molotov Jukebox’ın kurucu isimlerinden Natalia Tena ekranda olduğu kadar, sahnede de muhteşem bir performans sergiliyor.

5-Six Feet Under

TV tarihinin gelmiş geçmiş en iyi dizi finallerden biri Six Feet Under’ın her karakterin nasıl bu dünyadan göçtüğünü anlatan finalidir. Diziyi izleyip de Sia’nın Breathe Me şarkısını gözleri dolmadan dinleyebilen var mıdır?

6-Fi

Şu anda Türkiye gündemini en çok meşgul eden şeylerden biri Azra Kohen’in romanından uyarlanan dizi Fi. Türk dizi tarihinde sık rastlayamadığımız kadar iyi bir kadro, benzerini görmediğimiz cesur sahneler, kafamızı karıştıran entrikalar, dans, müzik, güzel ve yakışıklı oyuncular Fi’de bir araya gelmiş.  Bir de kaliteli çekimler ekleniyor üstüne. Fi dizisi, başarısız ürün yerleştirmelerle izleyiciyi kızdırsa da, yine de bu zamana kadar izlediğimiz en iyi Türk dizilerinden biri olmayı başardı. Fi’nin ekseninde de müzik ve sanat aşkı var. Zaten sahnelerin çoğunun konservatuvarda geçtiğini biliyorsunuzdur. Mehmet Günsür’ün canlandırdığı Deniz karakterinin müziğe olan tutkusu, Fi’yi de bu listeye eklememiz için yeterli.

 

7-Masum

Filmlerinde yüzlerce soruyu aklımıza getiren yönetmen Seren Yüce’nin hünerlerini ilk kez bir dizide gördük. Masum, hem yönetmeniyle hem de Haluk Bilginer ve Okan Yalabık’ın kan donduran performanslarıyla hafızalarımıza kazınmıştı. Diziyi bu kadar sevmemizin bir kaç sebebi daha var. Mesela Selda Bağcan’ın muhteşem sesini dinlediğimiz jenerik müziği. Sadece jeneriğini dinleyerek bile bu dizinin fanı olabilirsiniz. Seren Yüce’nin favori oyuncularından Bartu Küçükçağlayan da enteresan bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Kendisini Büyük Ev Ablukada konserleriyle sık sık sahnede görebilirsiniz.

Büyük Ev Ablukada

Büyük Ev Ablukada

  • Çanakkale Hayal Kahvesi

Diziler kadar müziğin eksenindeki filmlerle de ilgileniyorsanız size etkileyici bir etkinlik önerelim. 6 Oscar ödüllü Damien Chazelle filmi La La Land, Justin Hurwitz imzalı Oscar’lı müziklerinin canlı olarak çalınacağı ve dev ekrandan gösteriminin gerçekleşeceği La La Land in Concert’la 6-7 Ekim’de Zorlu PSM’de! Biletlerini mutlaka inceleyin.

La La Land in Concert

La La Land in Concert

  • Zorlu Performans Sanatları Merkezi
  • Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Share post